Psikoterapide Çerçeve

Psikoterapiden söz edilebilmesi için bir çerçevenin bulunması gereklidir. Bu çerçeve, bir resmi çevreleyip, tutması gibi psikoterapiye gelen bireyi ve psikoterapisti çevreler ve tutar. Psikoterapinin yararlı olabilmesi için bu çerçeve önemlidir.

Çerçeveyi oluşturan etmenler, psikoloji yaklaşımlarına göre farklılık gösterse de iki ana etmen önemlidir:

  1. Uzman (Klinik Psikolog, Psikiyatrist, Psikolog olarak eğitimlerini tamamlamış kişiler): Uzman, psikoterapi odasında ve belirlenen zaman çerçevesinde psikoterapi seansını  gerçekleştirmektedir. Yani Uzman, psikoterapiye gelen birey ile “çay, kahve içmek, sinemaya gitmek, vb.” etkinliklere katılmaz. 
  1. Psikoterapi Alanı: Psikoterapistin ve psikoterapi seansına gelen bireyin psikoterapi sürecini gerçekleştirdiği alandır. Bu alan (hastane, danışmanlık merkezi veya klinik odası olabilir) psikoterapistin psikoterapi tekniğine uygun biçimde düzenlenerek oluşturulmaktadır. Yani, “kafede, çay saati bir ev odasında, otobüs durağında…” yapılan görüşmeler psikoterapi değildir.

Psikoterapi sürecini oluşturan çerçevenin diğer etmenleri olan zaman, seansların işleyişi, iptal durumlarının sebepleri ve koşulları, seans ücreti gibi konular ilk seansta psikoterapist ve terapiye gelen birey arasında konuşulur.

Psikoterapi Bir Süreçtir Psikoterapi bir süreçtir ve süreç devamlılık ile mümkündür. Bu mümkün olan süreç ile birey sorunlarıyla boğuşurken kendine alan açar. Sorun olarak tanımladığı konuların anlam ve nedenlerini tanır. İçsel kaynaklarını keşfederek sorunlarının üstesinden gelebilme gücü kazanır. Bu güç ile büyür, kendini keşfeder.